AdniJóga

Öngondoskodás a tantermen túl

– jótékony jóga sorozat a pedagógusok jóllétéért

A pedagógusok mindennapjai állandó kihívásokat rejtenek: figyelni, gondoskodni a diákokról, és a lehető legjobbat nyújtani minden helyzetben. Ez a hivatás rengeteg odaadást és türelmet kíván – azonban sokszor sajnos kevés idő marad arra, hogy ők maguk is feltöltődjenek. Az AdniJóga abban hisz, hogy a jóga mindenkié, éppen ezért álmodtuk meg és hoztuk létre a heti rendszerességű ingyenes online jóga sorozatot pedagógusok számára, ahol a résztvevők biztonságos, nyugalmat árasztó környezetben fordíthatnak időt magukra. A kezdeményezés célja, hogy a jógagyakorlás testi és mentális pozitív hatásait elérhetővé tegye a számukra, és ezzel segítse őket a mindennapi megpróbáltatásokkal való megküzdésben.

Miért fontos szerintünk a pedagógusok jólléte?

A pedagógusok szerepe túlmutat a tananyag leadásán – a gyermekek fejlődésében, személyiségük formálásában, lelki egészségük támogatásában is kulcsfontosságú szerepet töltenek be. Mégis, az egész napos tanítás, az állandó figyelem és az érzelmi megterhelés hosszú távon kimerítheti őket. Az öngondoskodás, a testi és lelki feltöltődés nem luxus, hanem alapvető szükséglet. Az AdniJóga Pedagógus Jóga sorozat ötlete 2022-ben merült fel először, majd az első sorozat egyik jótékony jógaoktatónk, Zsedényi Dóri személyes kapcsolódása kapcsán vált valóra 2023 nyarán. Dóri családjában többen is a pedagógusi pályát választották hivatásul. Jógaoktatóként felismerte, hogy a jóga pihenést és feltöltődést segítő gyakorlatai a pedagógusok számára is minél szélesebb körben elérhetővé kellene tenni, ezért örömmel vállalta el a jóga órák tartását.

Így született meg a jótékony jógasorozat gondolata, amelyet az idei tanév indulásával, immár negyedik alkalommal szerveztünk meg. Az egyik résztvevő így írt az órákról:

"Nagyon szeretem Zsedényi Dóri jóga óráját. Sokat mosolyog és pozitív a kisugárzása."

A jóga jótékony hatásai a jógaszőnyegen és azon túl

A jóga nem pusztán fizikai gyakorlás, hanem egy önismereti út is, amely segít megteremteni az egyensúlyt a test és a lélek között. A heti egy alkalom, amit a pedagógusok a jógaszőnyegükön töltöttek, lehetőséget biztosított számukra, hogy megnyugodjanak, csökkentsék az esetleges fizikai és mentális feszültséget, és új erőre kapjanak. A jóga rendszeres gyakorlása csökkenti a stresszt, javítja a koncentrációt, növeli a fizikai és mentális rugalmasságot és az erőnlétet. Ezek a változások nemcsak a résztvevők személyes életére, hanem szakmai életükre is pozitívan hatnak: egy nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb tanár jobban tud figyelni a diákok igényeire, ami közvetve a tanulói eredményekre is jótékony hatással lehet.

„Ez az én időm” – résztvevők visszajelzései

Az október végén lezárult, 7 alkalmas sorozat szerves részét képezte egy hatásmérés is. A résztvevőket a jóga sorozat indulása előtt, majd a hét hét alatt még két alkalommal kértünk meg egy kérdőív kitöltésére, mely a gyakorlásuk során tapasztalt fizikai, mentális valamint érzelmi tapasztalatokkal kapcsolatos kérdéseket tartalmazott. A beérkezett válaszok segítenek jobban megérteni a jóga gyakorlásával elért hatásokat, valamint hasznos visszajelzésül szolgálnak az AdniJóga munkájának relevanciájáról. A hatásmérés során számos kedves visszajelzés is érkezett a résztvevőktől. Az egyik résztvevő így fogalmazott:

"Hálásan köszönöm, hogy a részese lehettem! Nagyon jó volt hétről hétre elköteleződni és egy órára magamat választani."

Mások így írták:

“Köszönöm a lehetőséget és a remek, motiváló órákat!”

“Majdnem 1 éve hetente 1-2-szer jógázom és sokat fejlődtem. Eleinte nagyon nem ment , de mostanra megszerettem.”

A hatásmérésben résztvevők 96%-a érezte, hogy jógázás közben enyhült a fizikai feszültség érzete, ebből 42% számolt be arról, hogy sokat javult a testükben tapasztalt feszültség oldása a jógaórákon. Kíváncsiak voltunk arra is, hogy a béke és kiegyensúlyozottság érzetei milyen mértékben jelennek meg a résztvevők körében a jóga gyakorlásnak köszönhetően. A hatásmérést kitöltők egyöntetűen azt jelezték vissza, hogy a jóga gyakorlás közben javultak ezek az érzetek. Örömmel tapasztaltuk, hogy a kérdőívet kitöltők 85%-a tapasztalt javulást az érzelmi egyensúlyukkal és stabilitásukkal kapcsolatosan a jóga gyakorlás eredményeként. 92%-a válaszadóknak pedig javulásról számolt be a testtartásuk és hajlékonyságuk fejlődésében is.

A mérés eredményei alátámasztják a jóga megnyugvást, fizikai és mentális rugalmasságot és erőnlétet támogató eszközeinek hatékonyságát.

Az igény adott. Hogyan tovább?

Az ingyenes jóga sorozat sikere azt mutatja, hogy óriási igény van a pedagógusok körében a testi-lelki feltöltődésre. Az AdniJóga fontosnak tartja, hogy a jövőben folytatódjon ez a jótékony jógasorozat, és minél több pedagógus számára legyen elérhető a jóga általi megnyugvás és belső egyensúly megteremtéséhez szükséges eszközök.

A következő online jóga sorozat 2024. november 18-án indul, hétfőnként 18:00-kor. Ha szeretnél csatlakozni az idei utolsó körhöz, hogy az év végi rohanásban egy kis nyugalomra és feltöltődésre lelj, erre a linkre kattintva eléred a jelentkezési formot. Ha felmerülne bármi kérdésed, akkor írj nekünk bátran a jotekony@adnijoga.hu email címre és mi minden részletet elküldünk neked. 

Öngondoskodás és közösségi támogatás – a pedagógusokért

Az öngondoskodás nem csupán egyéni döntés, hanem közösségi érdek is. Amikor a pedagógusok támogatást kapnak, és lehetőségük nyílik a feltöltődésre, annak pozitív hatásai túlmutatnak az egyénen: a diákok fejlődése, a tanulók jólléte is profitálhat belőle.

Az AdniJóga Alapítvány fontosnak tartja a közösség erejében rejlő értékeket, ezért törekszik arra, hogy példát mutasson abban, hogy miként tudunk közösségként gondoskodni azokról, akik nap mint nap a jövő generációjának fejlődését szolgálják. Minden támogatás, minden együttérzés egy lépés afelé, hogy a pedagógusok egészségesebbek és kiegyensúlyozottabbak lehessenek – és ezáltal még többet adhassanak diákjaiknak.

Ha szeretnéd támogatni a jótékony óráink megvalósulását, nézd meg milyen szolgáltatásaink vannak cégek számára, és itt pedig láthatod milyen formában támogathatsz minket magánszemélyként.